AROMATYCZNA SAUNA

Sauna to drewniane, bądź zrobione z mozaiki pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura oraz w zależności od rodzaju sauny wysoka lub niska wilgotność. Przebywanie w saunie od kilku do kilkunastu minut ma dobry wpływ na poprawienie krążenia, oczyszcza naszą skórę, a z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych ma o wiele szersze zastosowanie w przypadku różnych dolegliwości. olejki do saunyPo pobycie w saunie powinno schłodzić się organizm biorąc chłodną kąpiel (tzw. bania) lub chłodny prysznic. Sauny są najpopularniejsze w takich krajach jak: Finlandia, Estonia, Rosja, Szwecja, Litwa i Łotwa. Występują również różne rodzaje saun, zaliczamy do nich saunę fińską, saunę szwedzką oraz saunę parową.

Przed skorzystaniem z sauny upewnij sie czy twój organizm jest w stanie wytrzymać wysoką temperaturę oraz gorące powietrze, które sprawia problemy z oddychaniem.

RODZAJE SAUN

SAUNA FIŃSKA (MOKRA) - jest najbardziej popularną odmianą ze wszystkich saun. Polega na zasadzie polewania co jakiś czas zimną wodą rozgrzanych kamieni (przeważnie złomy granitu) poukładanych na szczycie pieca. Po ich podlaniu wodą (np. z naturalnymi olejkami eterycznymi) powstają kłęby pary, które rozchodzą się po całym pomieszczeniu. Saunę fińską stosuje się już w temperaturze 50⁰C stopniowo ją podwyższając do 90⁰C. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępna.

SAUNA SZWEDZKA - zapoczątkowana szybciej niż sauna fińska. Według niektórych historyków jest najstarszym typem sauny, która wykorzystuje wysoką temperaturę. Możemy dopiero z niej skorzystać, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie niższa niż ok 100⁰C, a wilgotność spadnie do 10-15%. Wystrój sauny jest bardzo podobny jak w przypadku sauny fińskiej, w podobny sposób jest wyłożona drewnem, a zasadniczą różnicą jest palenisko, które nie znajduje się w tym samym pomieszczeniu co sauna mokra, tylko gdzieś w pomieszczeniu sąsiadującym.

SAUNA PAROWA - jest modyfikacją sauny fińskiej. Zazwyczaj pomieszczenia wyłożone są mozaiką, bądź kamieniami. Głównym sercem pomieszczenia jest piecyk wytwarzający bezpośrednio parę wypełniającą pomieszczenie. W piecyku są montowane zbiorniczki na naturalne olejki eteryczne oraz olejki zapachowe.sauna

Olejki do sauny i ich zapachowa moc

Jak w prosty sposób wykorzystać dobroczynne właściwości sauny? Dodając kilka kropel naturalnych olejków eterycznych do wiadra z wodą, którą polewa się rozgrzane kamienie lub uzupełniając pojemniczki w saunach parowych.

Jakie nuty zapachowe wybrać? Najlepiej stosować do sauny olejki eteryczne jak olejek eukaliptusowy, olejek cedrowy, olejek sosnowy, olejek cyprysowy oraz wszystkie olejki cytrusowe (pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy, bergamotka).

Olejki eteryczne to doskonała propozycja aromaterapii w trakcie seansu w saunie. Metoda jest bardzo skuteczna, gdyż sprzyjają jej warunki. Olejki wchłaniane są przez skórę i za pomocą dróg oddechowych, co potęguje intensywność doznań w saunie. Oddaj się rytuałom zapachowym! Starannie wybrane olejki do sauny to uczta dla naszych zmysłów.

Jeśli chcesz uzyskać lepszy efekt lub zwiększyć intensywność wybranego aromatu, wymieszaj je
w odpowiedni sposób.
Jak rozcieńczyć eteryczne olejki do sauny? Odnosząc się do sauny fińskiej (mokrej) zaleca się używać 20-30 kropli wybranego olejku lub mieszaniny olejków na wiaderko wody.

Do powyższych rodzajów saun polecamy stosować naturalne olejki eteryczne firmy ETJA, które można wybrać w odpowiedniej kategorii naszego menu.