KOMPRESY I INHALACJE

olejki do inhalacjiKompresy

Są formą pośrednią kąpieli aromaterapeutycznej. Ręcznik, watę, gazę lub kawałek materiału z naturalnych składników zanurz w mieszaninie olejku z wodą w proporcji około 5 kropli na 100 ml ciepłej wody. Przygotowany kompres przyłóż w odpowiednim miejscu na skórę przez kilkanaście minut. Kompresy polecane są przy występowaniu bólów reumatycznych, mięśniowych lub artretycznych. W przypadku bólu głowy, nadwyrężeniach ścięgien lub stawów wskazane są kompresy zimne.

Inhalacje

Domowa inhalacja to najtańszy, skuteczny sposób na przeziębienie. Jest to jedna z najbardziej powszechnych i najwygodniejszych metod aromaterapii. Ciepłe powietrze nasycone naturalnymi olejkami dociera do pęcherzyków płucnych. W układzie krążenia cząsteczki olejku wędrują do miejsc, gdzie mogą najskuteczniej zadziałać i usuwają lub łagodzą infekcję. Polecana jest przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, w stanach zapalnych, chorobach płuc, trudnościach w oddychaniu. Klasyczną inhalację możesz przeprowadzić u siebie w domu. Dodaj 5-10 kropli olejku do miseczki lub szklanki z gorąca wodą, pochyl twarz nad naczyniem, okryj głowę grubym ręcznikiem i wdychaj powstające opary przez kilka minut. Zrób krótką przerwę i powtórz czynność. 

Olejki do inhalacji i kompresów

Olejki można także wykorzystywać do inhalacji i kompresów. Inhalacja to jedna z metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak katar, kaszel, przeziębienie, ból gardła i zapalenie zatok. Jak przygotować wywar? Już 1-3 krople olejku dodane do wody pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Natomiast kompresy aromatyczne wykorzystuje się głównie w stanach zapalnych, zespołach bólowych oraz w celu redukcji opuchlizny. Stężenie olejków stosowanych w kompresach powinno wynosić około 4-5 kropli na miskę wody.

Uwaga!

Naturalne olejki eteryczne do inhalacji i kompresów należy używać rozsądnie. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się ze specjalistą. Nadmiar olejków eterycznych w organizmie może przynieść niepożądane efekty.