WELLNESS

Krótko mówiąc Wellness jest to zdrowy styl życia we wszystkich strefach, mający na celu zachowanie równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Wellness uwzględnia psychologiczne, fizyczne, emocjonalne, intelektualne, ekonomiczne potrzeby człowieka. Od wieków wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, chociaż mimo tej świadomości większość ludzi nie wiele robi, aby zachować dobre i „zdrowe” samopoczucie. Wellness, podobnie jak aromaterapia jest procesem długofalowym, ale zdrowy styl życia na przestrzeni czasu pozwoli zachować Nam pozytywną energie, być zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem dlatego zamiast połykać kolejne chemiczne medykamenty spróbujmy zmienić nasz sposób życia. Nie ma konkretnego wzoru na styl życia Wellness ponieważ każdy z nas inaczej odbiera swoje otoczenie. Jest natomiast kilka elementów, dobrze nam znanych, które cechuje Świat Wellness.

RUCH

Wysiłek fizyczny to doskonały sposób na odreagowanie stresu oraz odnowienie wewnętrznych pokładów energii. 30 minut pływania lub intensywnego spaceru korzystnie wpłynie na nasza kondycję, sylwetkę i w konsekwencji na zdrowie.

ODŻYWIANIE

To co jemy i jak jemy ma olbrzymi wpływ na całą gospodarkę naszego organizmu. Odpowiednio dobrane posiłki pozwola odbudować energię potrzebną do życia oraz zachować ciało w odpowiedniej harmonii z naszym organizmem i umysłem. Należy delektować się tym co jemy, dzięki czemu doznamy nowych walorów smakowych, których nigdy nie odkryjemy jedząc szybko, byle jak i byle gdzie. Starajmy się jeść dużo warzyw, owoców i ryb.

SEN

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu uspokaja się rytm serca, normuje ciśnienie, oddech staje sie głębszy, organizm się regeneruje, odbudowuje i reguluje wszystkie procesy zachodzące w systemie człowieka. Dobry sen jest odzwierciedleniem naszego stylu życia. Pełne witamin pożywienie, spacer, ćwiczenia, cykliczny i uporządkowany rozkład zajęć zakończony ciepłą kąpielą w naturalnych olejkach (polecam lawendowy) jest gwarancją głębokiego
i zdrowego snu. Brak oddania organizmu w objęcia Morfeusza spowoduje brak koncentracji, obniżony poziom hormonów, niezadowolenie, nieuzasadniona nerwowość, zaburzenia krążenia i wiele innych negatywnych skutków burzących równowagę naszego organizmu. Od wieków sen był, jest i będzie najlepszy na wszystko.

RELAKS

Relaks jest pojęciem bardzo szerokim, wynikającym ze wszystkich powyższych elementów stylu życia Wellness. Relaks to odpoczynek naszego organizmu, czyli przeciwstawienie się wszystkiemu co powoduje w Nas stres. Czasami może to być mała przerwa na kawę, rozluźnienie mięśni, głęboki oddech lub mała drzemka. Chwila relaksu wpływa na wzrost naszej efektywności psychicznej i fizycznej.

ŚMIECH – ZABAWA

Śmiech to zdrowie, a minuta śmiechu to godzina życia więcej według kultury dalekiego wschodu. Śmiech jest spontaniczną rekcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub działaniem przez nas zaplanowanym. Śmiech poprawia krążenie, aktywizuje mięśnie twarzy, brzucha, poprawia koncentracje, zwiększa wydzielanie endorfiny (hormon szczęścia), pogłębia oddech i jest najlepszy w relacjach międzyludzkich. Śmiejąc się poprawiamy nasze samopoczucie, otoczenie i zdrowie, dlatego należy się śmiać jak najczęściej.

RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Szczęście, zadowolenie, tęsknota za uczuciami, bliskością i zrozumieniem - to nasze naturalne, ludzkie potrzeby. W relacjach z bliskimi ludźmi - tego właśnie poszukujemy. Chcemy być otwarci na drugą osobę, mieć do niej zaufanie i być świadom, że jest zawsze ktoś na kim możemy polegać. Każdy wymiar, czy to duchowy, fizyczny czy psychiczny, jest obszarem dzielenia się i wymieniania uczuciami, doznaniami oraz myślami z bliskim człowiekiem.

ZMYSŁY – WODA, ŚWIATŁO, ZAPACH

Patrząc, wąchając, smakując, dotykając, słuchając poznajemy otaczający nas świat i próbujemy zrozumieć życie. Rozważając dokładnie, doszlibyśmy do wniosku, że zmysłów jest jednak więcej niż pięć...

WODA

W momencie urodzenia w 96% składamy się z wody, w życiu dorosłym woda stanowi 75% naszego organizmu, podobnie jak nasz mózg. Woda jest siłą dającą życie, a wodolecznictwo jest najstarszym działem fizykoterapii obejmującym ponad sto różnego rodzaju zabiegów hydroterapeutycznych. Tak szerokie zastosowanie wody w leczeniu wynika z jej właściwości fizycznych. Jest potężnym przewodnikiem, pośrednikiem i twórcą energii. Ma zdolności przechodzenia w różne stany skupienia, przetwarzania subtelnych sił energii na płaszczyźnie fizycznej i duchowej. Woda jest stałym elementem życia i przemian na ziemi dlatego należy szanować i doceniać jej siłę. Ciepła kąpiel, relaks nad morzem lub szklanka zimnej wody w upalny dzień zawsze nas zachęci do życia.

ŚWIATŁO

Światło obok wody jest największym źródłem życia na ziemi. Światło stymuluje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za sen i stres. Brak światła często prowadzi do sezonowej depresji. Rozsądna kąpiel słoneczna zawsze niesie głębokie uczucie odprężenia, wytonowania, a przyjemny odcień brązu naszej skóry, nadaje jej blask, zdrowy wygląd i poprawę naszego samopoczucia.