MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY 

Masaże stanowią jeden z elementów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Zaliczany jest do najstarszej dziedziny lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą, która łączyła się z rytuałami religijnymi. olejki do masażuSztukę masażu może opanować każdy. Masaż jest jedną z najbardziej skutecznych, odprężających i przyjemnych sposobów wykorzystania naturalnych olejków eterycznych. Masaż poprawia krążenie, wspomaga oddychanie i stymuluje optymalne funkcjonowanie systemu odpornościowego. Istnieje kilka rodzajów masażu, które mają określone cele. Masaż może być relaksujący, leczniczy, z użyciem gorących kamieni, stempli wykonanych dłońmi lub stopami, jego różnorodność jest tak szeroka jak aromaterapia.

Olejki do masażu i ich zbawienne właściwości

Roztwór olejków eterycznych rozpuszczony w olejach nośnikowych jest niezbędnym dodatkiem do wykonania leczniczego masażu. Jakie olejki najlepiej stosować do relaksującego masażu? Doskonałym wyborem będą naturalne oleje nośnikowe, takie jak olej arganowy BIO, avocado BIO, z nasion dzikiej róży BIO, Jojoba, z miąższu kokosa BIO.

masaż z olejkiem

Chcesz zapewnić ciepło i komfort w czasie masażu? Skorzystaj z dobroczynnych właściwości olejków oferowanych przez firmę Etja. Połączenie ciepłego olejku z odpowiednimi technikami masażu, to prawdziwy relaks dla zmęczonego i zestresowanego ciała i umysłu. Olejki przeznaczone do masażu relaksacyjnego rozluźniają, regenerują, uwalniają od napięć i wprowadzają w błogi nastrój. Polecamy również masaż aromaterapeutyczny, w czasie którego poczujesz, jak olejki wnikają w głąb Twojej skóry. Olejki do masażu nie tylko odprężają i poprawiają samopoczucie, ale również doskonale pielęgnują i nawilżają skórę. Poza tym aromatyczne olejki do masażu stosujemy w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów, a także do redukcji cellulitu.

Na własny użytek można stosować do przyrządzenia roztworu olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany lub oliwę z oliwek. Natomiast należy unikać mieszanek olejowych typu olej uniwersalny, olej zawierający konserwanty oraz olej nieświeży. Pamiętajmy, że masaż wykonujemy techniką delikatnego uklepywania i głaskania ciała zawsze w kierunku serca. Bezpieczniejszy jest masaż miejscowy czyli delikatne nacieranie bolących mięśni, stawów czy pleców roztworem olejku. Tu również obowiązuje zasada masowania w kierunku serca. Przed każdym masażem przygotowujemy nowy, świeży roztwór olejków.

Literatura dotycząca zabiegów aromaterapeutycznych poleca stosowanie 20-25 kropli mieszaniny olejków eterycznych na 50 ml oleju nośnikowego. Przygotowany roztwór należy przechowywać
w szczelnie zamkniętej, szklanej butelce. Przed użyciem należy wstrząsnąć roztworem. Zepsuty, przestarzały roztwór może do niczego się nie przydać, dlatego polecamy robić mieszankę tuż przed zabiegiem.

Do podstawowych technik masażu zaliczamy głaskanie, ugniatanie, uciskanie, rozcieranie, uderzenia, wstrząsanie. Wymienione techniki mają również swoje zastosowanie w rozmaitych rodzajach masażu, do których zaliczamy:

MASAŻE PODSTAWOWE

KLASYCZNY - jest to masaż pleców lub całego ciała z szczególnym rozmasowaniem barków i szyi, najczęściej stosowany przez masażystów.

DRENAŻ LIMFATYCZNY - jest to charakterystyczny uciskowy masaż dolnych partii ciała, którego celem jest usprawnienie krążenia limfy.

REFLEKSOLOGICZNY - jest to masaż polegający na uciskaniu refleksologicznych punktów znajdujących się na ciele, którym przypisane są różne organy. Najczęściej stosuje się w tym przypadku masaż stóp lub twarzy. Tego typu masaż odblokowuje kanały energii przepływającej przez poszczególne organy.

MASAŻE CZĘŚCIOWE

GŁOWY - to tradycyjna technika masażu wykorzystywana od tysięcy lat. Polega na uciskaniu różnych punktów na głowie, najczęściej skroni. Jego delikatne i rytmiczne ruchy relaksująco usuwają skumulowane napięcie, przynosząc odprężenie oraz ulgę emocjonalną.

STÓP - polegający na uciskaniu odpowiednich receptorów na stopie (refleksologiczny).

TWARZY - polegający na głaskaniu i delikatnym ugniataniu twarzy i szyi, często wykorzystywany przy zabiegach kosmetycznych i fryzjerskich.

MASAŻE EGZOTYCZNE

LOMI-LOMI - jeden z najbardziej pokazowych "hawajskich tańców" wykonywanych w świątyni lomi lomi. Poprzez delikatne, kocie głaskanie masażysta masuje ciało płynnymi ruchami. Bardzo czuły i delikatny rodzaj masażu, któremu towarzyszą hawajskie pieśni.

MAU-RI - masaż stosowany przez maryjskich kapłanów. Działanie i masowanie podobnie wygląda jak w przypadku lomi lomi.

AJURWEDYjSKI - wiąże się z ruchem energii w ciele. Zabieg rozpoczyna się od masażu głowy i pleców. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele. Występuje kilka rodzajów masażu ajurwedyjskiego (tradycyjny- abhayanga, stopami- padaabhayanga, witalny - vital, masaż na "3 oko"- shirodhara, masaż na głównych centrach energetycznych - carka oraz masaż na punktach energetycznych -marmach)

TYBETAŃSKI - wywodzi się ze starożytnych nauk buddyjskich. Jest połączeniem klasycznego masażu leczniczego, refleksoterapii, czyli uciskania odpowiednich punktów na stopach oraz bioterapii. Zabieg polega bowiem na skupieniu energii za pomocą dłoni na określonych punktach ciała. Bardzo mocny masaż leczniczy, zapobiegający wadom postawy.

SHITSU - jest to masaż pochodzący z tradycji dalekiego wchodu (Chiny, Japonia) o działaniu relaksującym i ogólnie leczącym. To forma terapii podobna do akupunktury, polegająca na stymulowaniu życiowej energii zwanej Qi (ki) za pomocą uciskania określonych punktów ciała, a w połączeniu ze specjalną techniką oddychania wzmaga cały proces przepływu energii oraz pozwala na głęboki relaks.

MASAŻE Z AKCESORIAMI

STEMPLAMI - jest to masaż z wykorzystaniem stempli - bawełnianych ściereczek, w których znajdują się rozdrobnione zioła i owoce posiadające właściwości aromatyczne, relaksujące oraz pobudzające krążenie. Stemple nasącza się rozgrzaną oliwą, za ich pomocą masuje się punktowo całe ciało.

GORĄCYMI KAMIENIAMI - masaż kamieniami z bazaltu pochodzenia wulkanicznego, jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Gorące kamienie umieszcza się głównie w punktach energetycznych ciała. Czasami w przerwach między masowaniem układa się zimne marmurowe kamienie w punktach wymagających schłodzenia.

BAŃKAMI CHIŃSKIMI - prastara metoda lecznicza, stanowiąca alternatywę dla akupunktury, wykorzystywana jest szeroko w medycynie chińskiej. Masaż ten posiada wyjątkowe działanie lecznicze oraz znakomicie usuwa wszelkie blokady ergetyczne. Przynosi ulgę w przypadku różnorakich dolegliwości poprzez doenergetyzowanie i rozgrzanie odpowiednich punktów ciała.

Istnieje wiele ciekawych publikacji książkowych i internetowych, do których namawiamy i zapraszamy. Powyższy artykuł jest tylko wstępem do tej cudowno-uzdrawiającej sztuki dotyku.

Polecamy skorzystać z dobroczynnych przepisów olejków do masażu w zakładce praktyczne informacje.